Czym jest szczęście? Gdzie go szukać? Phil Bosmans twierdził: „Ze szczęściem czasami bywa tak jak z okularami, szuka się ich, a one siedzą na nosie”.
Czy rzeczywiście szczęście jest na wyciągnięcie dłoni? Być może wystarczy tylko rozejrzeć się dookoła? Co możemy zrobić w swoim codziennym życiu, aby mieć poczucie satysfakcji, spełnienia? Jest na to kilka sposobów.
WDZIĘCZNOŚĆ
Jedną ze strategii uruchamiania szczęścia w życiu jest wdzięczność. Polega na odczuwaniu pozytywnych emocji w momencie, kiedy uświadamiamy sobie, ile pozytywnych zdarzeń czy sytuacji doświadczyliśmy. Wdzięczność możemy wyrażać na wiele sposobów, np. pisanie dziennika, wieczorny rytuał, podczas którego dziękujemy za wszystko, co nam się przytrafiło w ciągu dnia. Efekty są zadziwiające. Zaczynamy zdawać sobie sprawę, za ile rzeczy możemy być wdzięczni, ilu niezwykłych i wartościowych sytuacji doświadczyliśmy. Automatycznie poziom endorfin rośnie w naszym organizmie.
ŻYCZLIWOŚĆ
W budowaniu szczęścia bardzo pomocna jest zwykła codzienna życzliwość. Łatwiej być życzliwym, gdy jest się szczęśliwym. Przyjazne nastawienie do innych sprawia, że zazwyczaj także ci inni są do nas pozytywnie nastawieni, co w konsekwencji utrwala nasz pozytywny nastrój. A jak możemy okazywać życzliwość? Pomysłów jest wiele, od ustąpienia miejsca w autobusie, czy obdarzenie kogoś naszym uśmiechem, po bardziej spektakularne formy jak udzielenie wsparcia finansowego. A zatem, jeśli chcesz być szczęśliwy bądź życzliwy.
ROLA INNYCH LUDZI
Z wielu badań wynika, że ludzie szczęśliwi to takie osoby, które mają pozytywne relacje z innymi. Okazuje się, że wsparcie, jakie otrzymujemy od ludzi oraz poczucie przynależności do społeczności, która nas wspiera chroni przed negatywnymi skutkami trudnych doświadczeń. Dodaje nam energii i mobilizuje do większego wysiłku.
POCZUCIE USKRZYDLENIA (FLOW)
To stan który polega na całkowitym oddaniu się wykonywanej czynności, poczuciu uskrzydlenia przez działanie. Czas staje w miejscu, nie odczuwamy strachu, lęku, towarzyszą nam wyłącznie pozytywne, wręcz euforyczne emocje. Jakie czynności wprowadzają nas w stan flow? To bardzo indywidualne – warto jednak zastanowić się, które z naszych działań dodają nam skrzydeł i włączyć je do codziennego planu zajęć.